KEMET CCR75CG101JR
CCR75CG101JR picture photo
Mfg. Part Number
CCR75CG101JR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V 5% AXIAL
Datasheet Download
CCR75CG101JR.pdf
Availability of CCR75CG101JR
QUANTITY
CCR75CG101JR Order Process
Ship out your order
Specifications of CCR75CG101JR
Internal Part NumberEIS-CCR75CG101JR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-20, CCR75
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CCR75CG101JR
Related LinksCCR75C, CCR75CG101JR Datasheet, KEMET Distributor
CCR75CG101JR Details Description
Related parts for CCR75CG101JR
IC VREF SERIES 10V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER CMOS HS 14-TSSOP datasheet.pdf
78K0R KG3L UPD78F1014 TEST datasheet.pdf
TFLEX 5100 9" X 9" datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 19POS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES .5 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
5MM 0.5W RESIST LENS CABLE ASSY datasheet.pdf