Panduit CCS38-S8-C
CCS38-S8-C picture photo
Mfg. Part Number
CCS38-S8-C
Manufacturer
Product Category
Clamps and Clips
Brief Description
CLAMP CABLE STD 3/8" X .38
Datasheet Download
CCS38-S8-C.pdf
Availability of CCS38-S8-C
QUANTITY
CCS38-S8-C Order Process
Ship out your order
Specifications of CCS38-S8-C
Internal Part NumberEIS-CCS38-S8-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyClamps and Clips
SeriesCCS
TypeP-Clamp
Opening Size0.38" Dia x 0.38" W (9.7mm x 9.7mm)
Mounting TypeScrew
MaterialNylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CCS38-S8-C
Related LinksCCS38, CCS38-S8-C Datasheet, Panduit Distributor
CCS38-S8-C Details Description
Related parts for CCS38-S8-C
FAN BLOWER 51.6X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 15POS GOLD T/H datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 24.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
Connector Socket 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS GAN 150V 12A BUMPED DIE datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf