Bourns Inc. CD0603-Z4V3
CD0603-Z4V3 picture photo
Mfg. Part Number
CD0603-Z4V3
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 150MW 0603
Datasheet Download
CD0603-Z4V3.pdf
Availability of CD0603-Z4V3
QUANTITY
CD0603-Z4V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD0603-Z4V3
Internal Part NumberEIS-CD0603-Z4V3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance±5%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD0603-Z4V3
Related LinksCD060, CD0603-Z4V3 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD0603-Z4V3 Details Description
Related parts for CD0603-Z4V3
RSMRS RELAY 24VDC SPDT datasheet.pdf
CONN MOD 4POS FEMALE SMD datasheet.pdf
BATT PACK NIMH 9.6V 1000MAH datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 11A 125V datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 3POS datasheet.pdf