Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10H-151-C1-R0
ATS-10H-151-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10H-151-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10H-151-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10H-151-C1-R0
QUANTITY
ATS-10H-151-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10H-151-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10H-151-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.9°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10H-151-C1-R0
Related LinksATS-10H-, ATS-10H-151-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10H-151-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10H-151-C1-R0
FERRITE 1.5A 11 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A 8SO datasheet.pdf
TAPE ADH TRANSFER 1.5"X 60YD datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
DISPLAY DUAL DIGIT 0.56" YLW/GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 35V JB 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf