Vishay/Dale RWR80SR619FRB12
RWR80SR619FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR619FRB12
Brief Description
RES 0.619 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR619FRB12.pdf
Availability of RWR80SR619FRB12
QUANTITY
RWR80SR619FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR619FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR619FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.619
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR619FRB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR619FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR619FRB12 Details Description
Related parts for RWR80SR619FRB12
CAP CER 9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 16SO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .250 BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 300V 15% 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 15K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf