Bourns Inc. CD0603-Z4V3
CD0603-Z4V3 picture photo
Mfg. Part Number
CD0603-Z4V3
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 150MW 0603
Datasheet Download
CD0603-Z4V3.pdf
Availability of CD0603-Z4V3
QUANTITY
CD0603-Z4V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD0603-Z4V3
Internal Part NumberEIS-CD0603-Z4V3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance±5%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD0603-Z4V3
Related LinksCD060, CD0603-Z4V3 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD0603-Z4V3 Details Description
Related parts for CD0603-Z4V3
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 48 Position Through Hole Kinked Pin datasheet.pdf
IC TUNER LOW IF CONV DGTL 40TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 12V OUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AA datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.05A 113 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf