Bourns Inc. CD1005-B0140L
CD1005-B0140L picture photo
Mfg. Part Number
CD1005-B0140L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 1005
Datasheet Download
CD1005-B0140L.pdf
Availability of CD1005-B0140L
QUANTITY
CD1005-B0140L Order Process
Ship out your order
Specifications of CD1005-B0140L
Internal Part NumberEIS-CD1005-B0140L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCD1005 Series Material Declaration
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F9pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1005 (2512 Metric)
Supplier Device Package1005
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD1005-B0140L
Related LinksCD1005, CD1005-B0140L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD1005-B0140L Details Description
Related parts for CD1005-B0140L
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
END FEED BOX datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
40MM FAN FILTER MEDIA 45PPM datasheet.pdf
CABLE TIE HOOK AND LOOP 7" datasheet.pdf