Cornell Dubilier Electronics CD10CD100DO3F
CD10CD100DO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD10CD100DO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 10PF 0.5PF 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10CD100DO3F.pdf
Availability of CD10CD100DO3F
QUANTITY
CD10CD100DO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10CD100DO3F
Internal Part NumberEIS-CD10CD100DO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD10
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.331" (8.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10CD100DO3F
Related LinksCD10CD, CD10CD100DO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10CD100DO3F Details Description
Related parts for CD10CD100DO3F
RES SMD 560 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A TIN 2MM datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SPRING AM63130N133 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf