Sumida Corporation CDRH127-271MC
CDRH127-271MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH127-271MC
Brief Description
FIXED IND 270UH 1.06A 560 MOHM
Datasheet Download
CDRH127-271MC.pdf
Availability of CDRH127-271MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDRH127-271MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH127-271MC
Internal Part NumberEIS-CDRH127-271MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH127
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating1.06A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)560 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH127-271MC
Related LinksCDRH12, CDRH127-271MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH127-271MC Details Description
Related parts for CDRH127-271MC
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-12V OUT 1W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 10POS datasheet.pdf
RES 5.97 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS SOP-4L datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 27 OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf