Cornell Dubilier Electronics CD10ED200JO3F
CD10ED200JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD10ED200JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 20PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10ED200JO3F.pdf
Availability of CD10ED200JO3F
QUANTITY
CD10ED200JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10ED200JO3F
Internal Part NumberEIS-CD10ED200JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD10
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.331" (8.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10ED200JO3F
Related LinksCD10ED, CD10ED200JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10ED200JO3F Details Description
Related parts for CD10ED200JO3F
RES SMD 910 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.2W 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4POS+2 FIBER CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf