Cornell Dubilier Electronics CD10ED270JO3F
CD10ED270JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD10ED270JO3F
Brief Description
CAP MICA 27PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10ED270JO3F.pdf
Availability of CD10ED270JO3F
QUANTITY
CD10ED270JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10ED270JO3F
Internal Part NumberEIS-CD10ED270JO3F
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.331" (8.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10ED270JO3F
Related LinksCD10ED, CD10ED270JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10ED270JO3F Details Description
Related parts for CD10ED270JO3F
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PH 1600V PWS-E-1 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C048MR-3,0C1-2 datasheet.pdf
RES 96.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AM60681T104 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 3A 47-78 A/T datasheet.pdf