Cornell Dubilier Electronics CD10ED270JO3F
CD10ED270JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD10ED270JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 27PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10ED270JO3F.pdf
Availability of CD10ED270JO3F
QUANTITY
CD10ED270JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10ED270JO3F
Internal Part NumberEIS-CD10ED270JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD10
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.331" (8.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10ED270JO3F
Related LinksCD10ED, CD10ED270JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10ED270JO3F Details Description
Related parts for CD10ED270JO3F
FIXED IND 270UH 470MA 1.77 OHM datasheet.pdf
IC OPAMP/COMP/REF MICROPWR 8-DFN datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
RED STOVEPIPE PMI CAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 110PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf