Cornell Dubilier Electronics CD10ED300JO3
CD10ED300JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10ED300JO3
Brief Description
CAP MICA 30PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10ED300JO3.pdf
Availability of CD10ED300JO3
QUANTITY
CD10ED300JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10ED300JO3
Internal Part NumberEIS-CD10ED300JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10ED300JO3
Related LinksCD10ED, CD10ED300JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10ED300JO3 Details Description
Related parts for CD10ED300JO3
FUSE CERM 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf