Cornell Dubilier Electronics CD10FC301GO3
CD10FC301GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10FC301GO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 300PF 2% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD10FC301GO3.pdf
Availability of CD10FC301GO3
QUANTITY
CD10FC301GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10FC301GO3
Internal Part NumberEIS-CD10FC301GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD10
PackagingBulk
Capacitance300pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10FC301GO3
Related LinksCD10FC, CD10FC301GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10FC301GO3 Details Description
Related parts for CD10FC301GO3
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.1A 130 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 2.54MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG BEIGE 1000' datasheet.pdf
F PLUG (RG58) datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf