Cornell Dubilier Electronics CD10FD241FO3
CD10FD241FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10FD241FO3
Brief Description
CAP MICA 240PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10FD241FO3.pdf
Availability of CD10FD241FO3
QUANTITY
CD10FD241FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10FD241FO3
Internal Part NumberEIS-CD10FD241FO3
PackagingBulk
Capacitance240pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10FD241FO3
Related LinksCD10FD, CD10FD241FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10FD241FO3 Details Description
Related parts for CD10FD241FO3
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SPDT TOP PLUNGER datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-2NDA-DN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf