Bourns Inc. CD1408-R11000
CD1408-R11000 picture photo
Mfg. Part Number
CD1408-R11000
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A 1408
Datasheet Download
CD1408-R11000.pdf
Availability of CD1408-R11000
QUANTITY
CD1408-R11000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD1408-R11000
Internal Part NumberEIS-CD1408-R11000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F12pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package1408
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD1408-R11000
Related LinksCD1408, CD1408-R11000 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD1408-R11000 Details Description
Related parts for CD1408-R11000
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 270KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
COAX BOARD SIDE CONNECTOR datasheet.pdf
IC TXRX LIN SAE J2602 8HVSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT ANGLED datasheet.pdf
CONN HDR 8POS datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf