Bourns Inc. CD143A-SR3.3
CD143A-SR3.3 picture photo
Mfg. Part Number
CD143A-SR3.3
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 3.3VWM 7VC SOT143
Datasheet Download
CD143A-SR3.3.pdf
Availability of CD143A-SR3.3
QUANTITY
CD143A-SR3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD143A-SR3.3
Internal Part NumberEIS-CD143A-SR3.3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD Protection Products
RoHS InformationCD143A Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginSelect Diodes Aug/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSteering (Rail to Rail)
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)3.3V
Voltage - Breakdown (Min)3.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionYes
ApplicationsEthernet
Capacitance @ Frequency4.5pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-253-4, TO-253AA
Supplier Device PackageSOT-143
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD143A-SR3.3
Related LinksCD143A, CD143A-SR3.3 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD143A-SR3.3 Details Description
Related parts for CD143A-SR3.3
CAP FILM 3300PF 5% 16VDC 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
HOT20,65,F2A,1312,11,RT,W2.25 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A WPAK datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 26POS SLDR datasheet.pdf