Cornell Dubilier Electronics CD15ED300GO3
CD15ED300GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15ED300GO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 30PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15ED300GO3.pdf
Availability of CD15ED300GO3
QUANTITY
CD15ED300GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15ED300GO3
Internal Part NumberEIS-CD15ED300GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD15
PackagingBulk
Capacitance30pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)