Amphenol Industrial MS3126F14-18PXLC
MS3126F14-18PXLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F14-18PXLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS3126F14-18PXLC.pdf
Availability of MS3126F14-18PXLC
QUANTITY
MS3126F14-18PXLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F14-18PXLC
Internal Part NumberEIS-MS3126F14-18PXLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F14-18PXLC
Related LinksMS3126F1, MS3126F14-18PXLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F14-18PXLC Details Description
Related parts for MS3126F14-18PXLC
CAP CER 150PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A HRP7 datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" HEADER datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 27 OHM 5% AXL datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM FLUSH YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf