Cornell Dubilier Electronics CD15ED360GO3
CD15ED360GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15ED360GO3
Brief Description
CAP MICA 36PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15ED360GO3.pdf
Availability of CD15ED360GO3
QUANTITY
CD15ED360GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15ED360GO3
Internal Part NumberEIS-CD15ED360GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance36pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15ED360GO3
Related LinksCD15ED, CD15ED360GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15ED360GO3 Details Description
Related parts for CD15ED360GO3
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-5/8X6-1/2X1 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
OPTO INTERRUPTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 750UF 75V CHA MNT datasheet.pdf