Cornell Dubilier Electronics CD15ED510FO3
CD15ED510FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15ED510FO3
Brief Description
CAP MICA 51PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15ED510FO3.pdf
Availability of CD15ED510FO3
QUANTITY
CD15ED510FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15ED510FO3
Internal Part NumberEIS-CD15ED510FO3
PackagingBulk
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15ED510FO3
Related LinksCD15ED, CD15ED510FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15ED510FO3 Details Description
Related parts for CD15ED510FO3
SWITCH LEVER SPDT 5A QC TERM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD 2X1 16QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 0.1A 24V datasheet.pdf
CIR BRKR 7.5A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 75W datasheet.pdf