Cornell Dubilier Electronics CD15ED560FO3F
CD15ED560FO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD15ED560FO3F
Brief Description
CAP MICA 56PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15ED560FO3F.pdf
Availability of CD15ED560FO3F
QUANTITY
CD15ED560FO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15ED560FO3F
Internal Part NumberEIS-CD15ED560FO3F
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15ED560FO3F
Related LinksCD15ED, CD15ED560FO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15ED560FO3F Details Description
Related parts for CD15ED560FO3F
CONN HEADER 4POS 1.27MM TIN T/H datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 325MHZ RRO 8SO datasheet.pdf