Cornell Dubilier Electronics CD15FA102GO3
CD15FA102GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15FA102GO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 1000PF 2% 100V RADIAL
Datasheet Download
CD15FA102GO3.pdf
Availability of CD15FA102GO3
QUANTITY
CD15FA102GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FA102GO3
Internal Part NumberEIS-CD15FA102GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD15
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.480" L x 0.228" W (12.20mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FA102GO3
Related LinksCD15FA, CD15FA102GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FA102GO3 Details Description
Related parts for CD15FA102GO3
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 6.34A 17 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B PG21 datasheet.pdf
DY RELAY datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FEMALE R/A SOLDER PIN 15A datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf