Cornell Dubilier Electronics CD15FA911GO3
CD15FA911GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15FA911GO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 910PF 2% 100V RADIAL
Datasheet Download
CD15FA911GO3.pdf
Availability of CD15FA911GO3
QUANTITY
CD15FA911GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FA911GO3
Internal Part NumberEIS-CD15FA911GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD15
PackagingBulk
Capacitance910pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.469" L x 0.220" W (11.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FA911GO3
Related LinksCD15FA, CD15FA911GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FA911GO3 Details Description
Related parts for CD15FA911GO3
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 1GHZ 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC LIU SH T1/E1/J1 8CH 225BGA datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 9pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
A5 DRIVE SINGLE PHASE 100-115V datasheet.pdf
25 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
24 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
MOTOR 220V 50H datasheet.pdf
714FXE6-ST-80 SWITCH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf