Cornell Dubilier Electronics CD15FD131JO3
CD15FD131JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD131JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 130PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD131JO3.pdf
Availability of CD15FD131JO3
QUANTITY
CD15FD131JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD131JO3
Internal Part NumberEIS-CD15FD131JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD15
PackagingBulk
Capacitance130pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FD131JO3
Related LinksCD15FD, CD15FD131JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FD131JO3 Details Description
Related parts for CD15FD131JO3
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS 0.156 datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 4.8MM TERM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
330000UF 40V 90X146MM 85C 15000H datasheet.pdf