Cornell Dubilier Electronics CD15FD151JO3
CD15FD151JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD151JO3
Brief Description
CAP MICA 150PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD151JO3.pdf
Availability of CD15FD151JO3
QUANTITY
CD15FD151JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD151JO3
Internal Part NumberEIS-CD15FD151JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FD151JO3
Related LinksCD15FD, CD15FD151JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FD151JO3 Details Description
Related parts for CD15FD151JO3
RES SMD 845 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 10POS .1X.1 datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ARRAY 33PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
FIXED IND 1.7NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf