Cornell Dubilier Electronics CD15FD201JO3
CD15FD201JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD201JO3
Brief Description
CAP MICA 200PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD201JO3.pdf
Availability of CD15FD201JO3
QUANTITY
CD15FD201JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD201JO3
Internal Part NumberEIS-CD15FD201JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FD201JO3
Related LinksCD15FD, CD15FD201JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FD201JO3 Details Description
Related parts for CD15FD201JO3
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV AC/DC 25W 48V 0.5A PCB datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SS20H datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 120PO datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
PASSIVE EXT GSM ANT SMA-J3 datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf