Vicor Corporation V300B3V3E150BG3
V300B3V3E150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3E150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3E150BG3.pdf
Availability of V300B3V3E150BG3
QUANTITY
V300B3V3E150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3E150BG3
Internal Part NumberEIS-V300B3V3E150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3E150BG3
Related LinksV300B3V, V300B3V3E150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3E150BG3 Details Description
Related parts for V300B3V3E150BG3
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INSERTION TOOL 9177 SERIES 1 POS datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V C0H 0201 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 8POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 250V datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 410-420MHZ 76" datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT CRIMP datasheet.pdf
RJI CABLE 8XAWG26/7PUR PCRA2X D datasheet.pdf
TOOL DIE SET M22520/5-25 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf