Recom Power REC3.5-4812SRW/R8/A
REC3.5-4812SRW/R8/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4812SRW/R8/A
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC3.5-4812SRW/R8/A.pdf
Availability of REC3.5-4812SRW/R8/A
QUANTITY
REC3.5-4812SRW/R8/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4812SRW/R8/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4812SRW/R8/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)290mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4812SRW/R8/A
Related LinksREC3.5-48, REC3.5-4812SRW/R8/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4812SRW/R8/A Details Description
Related parts for REC3.5-4812SRW/R8/A
IC SMBUS BATT CHRGR HF 24TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 1/2" 7.01" datasheet.pdf
RF BOARD I2C TCA8418 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 55MA 44 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
26500 3C 3#20 P BY PLUG LC datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf