JAE Electronics FI-TWE31PB-VF-E1400
FI-TWE31PB-VF-E1400 picture photo
Mfg. Part Number
FI-TWE31PB-VF-E1400
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN RCPT 1.25MM 31POS SMD GOLD
Datasheet Download
FI-TWE31PB-VF-E1400.pdf
Availability of FI-TWE31PB-VF-E1400
QUANTITY
FI-TWE31PB-VF-E1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-TWE31PB-VF-E1400
Internal Part NumberEIS-FI-TWE31PB-VF-E1400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFI
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.055" (1.40mm)
Contact Mating Length0.094" (2.40mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-TWE31PB-VF-E1400
Related LinksFI-TWE31P, FI-TWE31PB-VF-E1400 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-TWE31PB-VF-E1400 Details Description
Related parts for FI-TWE31PB-VF-E1400
RES SMD 180K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 8BIT 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 54.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LAMP MAG 5 DIOPTER LED 9W datasheet.pdf