Cornell Dubilier Electronics CD15FD241JO3
CD15FD241JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD241JO3
Brief Description
CAP MICA 240PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD241JO3.pdf
Availability of CD15FD241JO3
QUANTITY
CD15FD241JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD241JO3
Internal Part NumberEIS-CD15FD241JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.461" L x 0.201" W (11.70mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FD241JO3
Related LinksCD15FD, CD15FD241JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FD241JO3 Details Description
Related parts for CD15FD241JO3
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
XLAMP CXA1507 LED 8.9MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAND BAY SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
1250V 25A FS SA TRENCH IGBT datasheet.pdf