Cornell Dubilier Electronics CD15FD241JO3F
CD15FD241JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD241JO3F
Brief Description
CAP MICA 240PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD241JO3F.pdf
Availability of CD15FD241JO3F
QUANTITY
CD15FD241JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD241JO3F
Internal Part NumberEIS-CD15FD241JO3F
PackagingBulk
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.461" L x 0.201" W (11.70mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FD241JO3F
Related LinksCD15FD, CD15FD241JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FD241JO3F Details Description
Related parts for CD15FD241JO3F
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM14H/MC14F/MDM14H datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 16POS datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6LOW FORCE ROD datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PMI CAP RED 15/32 MOUNT HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE ASSEM U.FL-U.FL 100MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 14.72V 500MW SOD80 datasheet.pdf