Tamura L01Z150S05
L01Z150S05 picture photo
Mfg. Part Number
L01Z150S05
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC
Datasheet Download
L01Z150S05.pdf
Availability of L01Z150S05
QUANTITY
L01Z150S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of L01Z150S05
Internal Part NumberEIS-L01Z150S05
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Loop Hall Effect Sensors
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
Series-
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing150A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 100kHz
Linearity±1%
Accuracy-
Voltage - Supply5V
Response Time10µs
Current - Supply (Max)15mA
Operating Temperature-10°C ~ 80°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L01Z150S05
Related LinksL01Z1, L01Z150S05 Datasheet, Tamura Distributor
L01Z150S05 Details Description
Related parts for L01Z150S05
Connector Receptacle 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 2.64K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC/SL TERMINATOR KIT 2-20 CKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf