Cornell Dubilier Electronics CD15FD271JO3
CD15FD271JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD271JO3
Brief Description
CAP MICA 270PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD271JO3.pdf
Availability of CD15FD271JO3
QUANTITY
CD15FD271JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD271JO3
Internal Part NumberEIS-CD15FD271JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FD271JO3
Related LinksCD15FD, CD15FD271JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FD271JO3 Details Description
Related parts for CD15FD271JO3
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES 8.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-6" BLACK datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
BRD SPT THR STUD SNAP LOCK 20MM datasheet.pdf