Cornell Dubilier Electronics CD15FD511JO3
CD15FD511JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD511JO3
Brief Description
CAP MICA 510PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD511JO3.pdf
Availability of CD15FD511JO3
QUANTITY
CD15FD511JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD511JO3
Internal Part NumberEIS-CD15FD511JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.469" L x 0.220" W (11.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FD511JO3
Related LinksCD15FD, CD15FD511JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FD511JO3 Details Description
Related parts for CD15FD511JO3
RES 270 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.20K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR DUAL 32TQFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RECEPT CONN ASSY RA 36P SHLD SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf