Vishay/Dale RWR89S80R6FSBSL
RWR89S80R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S80R6FSBSL
Brief Description
RES 80.6 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S80R6FSBSL.pdf
Availability of RWR89S80R6FSBSL
QUANTITY
RWR89S80R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S80R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S80R6FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S80R6FSBSL
Related LinksRWR89S8, RWR89S80R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S80R6FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S80R6FSBSL
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMB datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 216V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.2V 24V -12.8V 40W datasheet.pdf
FRONT SCOOP SUMOBOT datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 1MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G SLVR datasheet.pdf
FUSE 600V CLASST TIME LAG datasheet.pdf