Cornell Dubilier Electronics CD15FD511JO3F
CD15FD511JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD511JO3F
Brief Description
CAP MICA 510PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD511JO3F.pdf
Availability of CD15FD511JO3F
QUANTITY
CD15FD511JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD511JO3F
Internal Part NumberEIS-CD15FD511JO3F
PackagingBulk
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.469" L x 0.220" W (11.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FD511JO3F
Related LinksCD15FD, CD15FD511JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FD511JO3F Details Description
Related parts for CD15FD511JO3F
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 250MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG GRAY 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMBJ datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONNECTOR 44POS STRT TERM DIN datasheet.pdf