AVX Corporation CU01316R2BAT2A\5K
CU01316R2BAT2A\5K picture photo
Mfg. Part Number
CU01316R2BAT2A\5K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
CU01316R2BAT2A\5K.pdf
Availability of CU01316R2BAT2A\5K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CU01316R2BAT2A\5K Order Process
Ship out your order
Specifications of CU01316R2BAT2A\5K
Internal Part NumberEIS-CU01316R2BAT2A\5K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCU Series RF Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCU
PackagingDigi-Reel®
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CU01316R2BAT2A\5K
Related LinksCU01316R, CU01316R2BAT2A\5K Datasheet, AVX Corporation Distributor
CU01316R2BAT2A\5K Details Description
Related parts for CU01316R2BAT2A\5K
RES SMD 102K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 60 POS .197 SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1A SMA datasheet.pdf
IC QUAD 2:1 MUX/DEMUX 16TSSOP datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 4POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE EFD 315NH N87 datasheet.pdf
RES 0.025 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf