Cornell Dubilier Electronics CD16FD101JO3F
CD16FD101JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD16FD101JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 100PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD16FD101JO3F.pdf
Availability of CD16FD101JO3F
QUANTITY
CD16FD101JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD16FD101JO3F
Internal Part NumberEIS-CD16FD101JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD16
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.94mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.429" L x 0.150" W (10.90mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.461" (11.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD16FD101JO3F
Related LinksCD16FD, CD16FD101JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD16FD101JO3F Details Description
Related parts for CD16FD101JO3F
IC ADC 14BIT 2.8MSPS DIFF 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 3A TO-126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
IC CAPSENSE PSOC 32K 48QFN datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 25A SCREW 125V datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 39POS datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/O CLIP GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 110MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf