Vishay/Vitramon VJ0402D6R8DXXAJ
VJ0402D6R8DXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R8DXXAJ
Brief Description
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R8DXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D6R8DXXAJ
QUANTITY
VJ0402D6R8DXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R8DXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R8DXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D6R8DXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D6R8DXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D6R8DXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D6R8DXXAJ
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 120V 400A TO-92 datasheet.pdf
RES 24 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 392 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 15A TO-220FP datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf