Cornell Dubilier Electronics CD16FD391JO3
CD16FD391JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD16FD391JO3
Brief Description
CAP MICA 390PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD16FD391JO3.pdf
Availability of CD16FD391JO3
QUANTITY
CD16FD391JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD16FD391JO3
Internal Part NumberEIS-CD16FD391JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.94mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.469" (11.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD16FD391JO3
Related LinksCD16FD, CD16FD391JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD16FD391JO3 Details Description
Related parts for CD16FD391JO3
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 7.5A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 80W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 40POS 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HOUSING METRIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf