Cornell Dubilier Electronics CD16FD821JO3
CD16FD821JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD16FD821JO3
Brief Description
CAP MICA 820PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD16FD821JO3.pdf
Availability of CD16FD821JO3
QUANTITY
CD16FD821JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD16FD821JO3
Internal Part NumberEIS-CD16FD821JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.94mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD16FD821JO3
Related LinksCD16FD, CD16FD821JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD16FD821JO3 Details Description
Related parts for CD16FD821JO3
RES SMD 2.2 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K-EEPROM 11-QFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10-POS SIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 8A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICRO 100C S 20" WHT NI datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC PROX SENSOR 4CH OUT QFN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT89-5 datasheet.pdf