Cornell Dubilier Electronics CD17ED620JO3F
CD17ED620JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD17ED620JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 62PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD17ED620JO3F.pdf
Availability of CD17ED620JO3F
QUANTITY
CD17ED620JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD17ED620JO3F
Internal Part NumberEIS-CD17ED620JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD17
PackagingBulk
Capacitance62pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD17ED620JO3F
Related LinksCD17ED, CD17ED620JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD17ED620JO3F Details Description
Related parts for CD17ED620JO3F
IC FLASH 1MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 80W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 100MM WIRE MOD datasheet.pdf
LED 1" DOME GREEN 125VDC C1D2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf