Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB7V5-GS08
TZMB7V5-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB7V5-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB7V5-GS08.pdf
Availability of TZMB7V5-GS08
QUANTITY
TZMB7V5-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB7V5-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB7V5-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80 MiniMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB7V5-GS08
Related LinksTZMB7V, TZMB7V5-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB7V5-GS08 Details Description
Related parts for TZMB7V5-GS08
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 344.4VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER GVH 8POS SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf