Cornell Dubilier Electronics CD17FC681JO3
CD17FC681JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD17FC681JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 680PF 5% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD17FC681JO3.pdf
Availability of CD17FC681JO3
QUANTITY
CD17FC681JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD17FC681JO3
Internal Part NumberEIS-CD17FC681JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD17
PackagingBulk
Capacitance680pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD17FC681JO3
Related LinksCD17FC, CD17FC681JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD17FC681JO3 Details Description
Related parts for CD17FC681JO3
IC COMPARATOR DUAL W/REF LP8SOIC datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC59 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SPI/SRL 1MSPS 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf