TDK-Lambda Americas, Inc. KPSA103R3
KPSA103R3 picture photo
Mfg. Part Number
KPSA103R3
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
PWR SPLY BRD MNT 3.3V 2.5A 8W
Datasheet Download
KPSA103R3.pdf
Availability of KPSA103R3
QUANTITY
KPSA103R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSA103R3
Internal Part NumberEIS-KPSA103R3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelKPSA10.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesKPSA
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)10W
Power Supply TypeSwitching (Open Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Efficiency75%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.40" L x 1.55" W x 0.90" H (61.0mm x 39.4mm x 22.9mm)
Power (Watts) - Max8W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, CSA, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSA103R3
Related LinksKPSA, KPSA103R3 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
KPSA103R3 Details Description
Related parts for KPSA103R3
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 768KB 100-LQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 144MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 130MA 4.16 OHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES 4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf