Cornell Dubilier Electronics CD17FD121JO3F
CD17FD121JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD17FD121JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 120PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD17FD121JO3F.pdf
Availability of CD17FD121JO3F
QUANTITY
CD17FD121JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD17FD121JO3F
Internal Part NumberEIS-CD17FD121JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD17
PackagingBulk
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD17FD121JO3F
Related LinksCD17FD, CD17FD121JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD17FD121JO3F Details Description
Related parts for CD17FD121JO3F
HOOK-UP SOLID 20AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
MOD PWR 5-FUNCT 10A 4.8QC SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 0.5M F CONNECTOR ONE END datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC UPCONVERTER SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 1A/2A 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 12 OHM 0606 datasheet.pdf