Cornell Dubilier Electronics CD17FD241JO3F
CD17FD241JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD17FD241JO3F
Brief Description
CAP MICA 240PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD17FD241JO3F.pdf
Availability of CD17FD241JO3F
QUANTITY
CD17FD241JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD17FD241JO3F
Internal Part NumberEIS-CD17FD241JO3F
PackagingBulk
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.461" L x 0.201" W (11.70mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD17FD241JO3F
Related LinksCD17FD, CD17FD241JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD17FD241JO3F Details Description
Related parts for CD17FD241JO3F
CAP CER 100PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
10+10 WAY HORIZ PIN HEADER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf