Cornell Dubilier Electronics CD17FD501JO3
CD17FD501JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD17FD501JO3
Brief Description
CAP MICA 500PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD17FD501JO3.pdf
Availability of CD17FD501JO3
QUANTITY
CD17FD501JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD17FD501JO3
Internal Part NumberEIS-CD17FD501JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.469" L x 0.220" W (11.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD17FD501JO3
Related LinksCD17FD, CD17FD501JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD17FD501JO3 Details Description
Related parts for CD17FD501JO3
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PWR SOCKET 2-FB 10POS 5ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
EMITTER 5MM 590NM HIGH DOME TO18 datasheet.pdf