Infineon Technologies IPI80N06S4L-07
IPI80N06S4L-07 picture photo
Mfg. Part Number
IPI80N06S4L-07
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO262-3
Datasheet Download
IPI80N06S4L-07.pdf
Availability of IPI80N06S4L-07
QUANTITY
IPI80N06S4L-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPI80N06S4L-07
Internal Part NumberEIS-IPI80N06S4L-07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.7 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 40µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs75nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5680pF @ 25V
Power - Max79W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackagePG-TO262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPI80N06S4L-07
Related LinksIPI80N0, IPI80N06S4L-07 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPI80N06S4L-07 Details Description
Related parts for IPI80N06S4L-07
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 1.3K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
TWT STR BF PSA CTL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf